Fiskeri Stenhøj strand, en rigtig fin havørred plads.
Strækningen består af en dejlig varieret leopardbund. Hver år fanges der flere store fisk på denne strækning.
Man bør give dette fantastiske sted en chance.
Vadning
Vadning besværliggøres af de mange sten og det dybe vand, fine badekar langs kyststrækningen.
Flere steder ligger der træer ude i vandet, træer der er skredet ned fra skrænterne herude, på grund af det plastiske ler der til tider skrider ned på stranden. Skrænterne herude giver også en god læ for vinden, når den
Kæmpe fisk
kommer fra nordvest og nord.
En Fredericia fisker Louis Olsen tog for en del år siden en kæmpe havørred, her på denne strækning. Det var på hans hjemmelavede woblere, han var ferm til at lave disse woblere, jeg købte en af ham for en del år siden, den har sine havørreder på samvittigheden.
Billedet herunder er fluen Pink Floyd Shrimp et hit på kysten der, sammen med The Brown Shrimp.

Hale: Hacklestrå af brune fjer samt et speyhackle fjer, farve salmon pink
Følehår: Supreme hair farven tan Butt: Ice dup pink Krop: Kaktus chenille pearl Øjne: Kuglekæde small
Front hackle: Speyhackle fjer, farve salmon pink.
Ophavsmand: Michael Møller
Fluebinder: Michael Møller

Fluen er super når rejerne er ved kysten, fisk den gerne i de små badekar, blandt tangskove, ålegræsbælter, fioliner og ved revlebrud Den er bundet på en NS156 Ahrex Traditional shrimp
UV Chenille Pearl.
Hackler Ginger Whiting Spey.
Kuglekædeøjne.
Brun tråd
Som hovedregel skal alle lystfiskere over 18 år have et lystfisketegn. Det gælder også til undervandsfiskeri. Er du under 18 år eller har du ret til folkepension, behøver du ikke et tegn.
SE KORDINATER HER
55.680868, 9.858206
Fiskeri Stenhøj strand